Patronem serwisu jest PTCA

Zapobieganie atopowemu zapaleniu skóry

Atopia 2/2018

Zapobieganie atopowemu zapaleniu skóry już od pierwszych dni życia

Najnowsze badania naukowe zaowocowały 2 głównymi odkryciami, dotyczącymi atopowego zapalenia skóry:
Po pierwsze, jest to choroba dziedziczna
Po drugie, ważne jest zapobieganie od pierwszych dni życia u dzieci, które mają w rodzinie AZS.

Dlaczego należy podejmować działania już od pierwszych dni życia, zanim pojawi się atopowe zapalenie skóry?

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że stosowanie emolientów u noworodków, które mają w rodzinie osoby z AZS zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u nich atopowego zapalenia skóry o 33% do 50%*. Ochrona od pierwszych dni życia jest szczególnie ważna, gdyż może ona zastopować „marsz atopowy”. Marsz atopowy to sytuacja, w której atopowemu zapaleniu skóry u dzieci często towarzyszą dwie związane z alergią choroby układu oddechowego: astma między 2. a 4. rokiem życia i następujący po niej nieżyt nosa w drugim stadium.

Co należy zrobić, gdy u dziecka zdiagnozowano AZS?

Atopowe zapalenie skóry przebiega inaczej w okresach nawrotu i remisji. W okresach remisji stosuj krem lub balsam emolient 1-2 razy na dzień na całe ciało, aby ukoić i odbudować skórę. Ponawiaj aplikację, jeśli skóra nadal jest sucha. Do kąpieli stosuj łagodne środki myjące przeznaczone do skóry atopowej, nieperfumowane i bez dodatku mydła. Dolewaj olejek do kąpieli, aby zmiękczyć wodę i zniwelować wysuszające działanie twardej wody. W okresie nawrotu egzemy, kiedy na skórze pojawiają się czerwone, suche lub sączące się zmiany, a świąd staje się silniejszy, lekarz może przepisać krótkotrwałą terapię do miejscowego stosowania na zmiany zapalne, np. steroidy. W czasie terapii zaleca się dalszą aplikację emolientu na całe ciało (omijając sączące się zmiany), aby złagodzić suchość skóry. Dla optymalnej pielęgnacji nadal stosuj produkty do mycia przeznaczone specjalnie dla skóry atopowej.

Czy AZS jest chorobą dziedziczną?

Tak, badania naukowe wykazały, że prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dzieci do 2 r.ż. wzrasta, gdy jedno z rodziców lub oboje cierpią na tę chorobę.

Prawdopodobieństwo wystąpienia AZS wzrasta jeśli ktoś w rodzinie też boryka się z tą chorobą
o 40% do 50% u dzieci, których jedno z rodziców ma AZS
o 50% do 80% jeśli oboje rodzice cierpią na AZS
Böme 2003, Taib 2008

Od 33% do 50% zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia objawów klinicznych atopowego zapalenia skóry u noworodków, które mają w rodzinie AZS, jeśli emolient jest stosowany codziennie od pierwszych dni życia*

 

dr Clarence de Belilovsky

dermatolog i członek zespołu Mustela® Expert Circle.

Komentarze

Dodaj komentarz