Pytania o zastępniki tych dwóch produktów w diecie pacjenta alergicznego, to najczęściej pojawiające się kwestie w Grupach Wsparcia. Dlatego też zdecydowaliśmy się na pokazanie w skrócie, jak we własnym zakresie (tanio i zdrowo), samodzielnie przygotować napoje, potocznie nazywane „mlekiem” oraz jak i czym zastępować w potrawach jaja kurze – zachowując właściwości spulchniające i wiążące zamienników. Do zamienników mleka zaliczamy napoje: migdałowy, ryżowy, owsiany, konopny, jaglany, sojowy oraz mleko kokosowe. Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo zamienników, my jednak chcemy Was zachęcić do sporządzania tych specyfików w domu.
Pamiętajmy , że:
Sposób przygotowania mleka/napoju roślinnego jest bardzo prosty. Do przygotowania napoju roślinnego zazwyczaj potrzebujemy szklankę orzechów, ziaren lub pestek oraz 1,5 – 2 l wody. Najlepszym sposobem jest namoczenie danego składnika i pozostawienie go na noc. Rano płuczemy , miksujemy z dodatkiem wody, następnie powstały płyn przelewamy przez sito/gazę do naczynia i gotowe. Aby urozmaicić smak danego napoju możemy dodać do niego miodu, ksylitolu, syropu klonowego, wanilii, cynamonu, kakao czy też czekoladę w proszku. Miąższ pozostały po przygotowaniu napoju można wykorzystać do przygotowania deserów czy też jako zagęstnik do zup i sosów.
Jajka występują prawie w każdym dostępnym na rynku produkcie, najwięcej z nich znajdziemy w przetworzonych produktach spożywczych. Zamienników jajek jest wiele, ale zastąpienie ich w potrawach nie jest proste, ponieważ trudno jest wskazać jeden uniwersalny, który sprawdzi się we wszystkich przygotowywanych przez nas daniach. Przygotowaliśmy dla Was listę produktów dzięki którym dowiecie się jakim produktem, w których daniach i w jakich proporcjach zastąpić jajko.
Do zamienników jaj zaliczamy: siemię lniane, chia, owoce – musy , warzywa w postaci purre, niektóre mąki, tofu, aquafabę oraz sól czarną.
Mielone, z dodatkiem wody, jest niezastąpionym zagęszczaczem. 1 łyżka zmielonych nasion i 3 łyżki wody – taka proporcja wystarczy, aby stworzyć galaretowatą masę, jako doskonały dodatek do ciast, sosów, smoothie oraz past kanapkowych.
Aby zastąpić jedno jajko należy użyć około jednej łyżki powstałej zawiesiny z siemienia lnianego lub chia. Obie substancje mają silne właściwości wiążące. Oprócz nadawania odpowiedniej konsystencji przygotowywanym daniom, siemię lniane posiada cenne składniki odżywcze, pełne jest zdrowych tłuszczy i witamin z grupy B i E, oraz wapnia i żelaza. Natomiast chia to przede wszystkim wapń, żelazo, potas, magnez i fosfor.
Musy owocowe wyśmienicie sprawdzają się jako substancja wiążąca i spulchniająca ciasta i inne wypieki takie jak muffiny, babeczki czy brownie. Nadają wilgoci, wiążą składniki, nadają wypiekom naturalnej słodyczy, co sprawia że zawartość cukru w naszych wypiekach będzie mniejsza. Wystarczy 1/3 szklanki, aby zastąpić 1 jajko.
Jabłka, banany i wszystkie te owoce, które zawierają dużo pektyny będą idealnym zastępnikiem jaj. Dobrze w roli zastępnika sprawdzi się również awokado.
Warzywne puree ma podobne właściwości jak mus owocowy – 1 szklanka odpowiada 3 jajkom. Puree z ziemniaków, batatów czy dyni Hokkaido jest dość neutralne w smaku i mniej słodkie. Nadaje wilgotności i lekko obciąża ciasto, więc sprawdzi się w wypiekach o zwartej konsystencji, np. brownie, żeby ciasto lepiej wyrosło można dodać ˝ łyżeczki sody lub proszku do pieczenia. Oprócz puree można także wykorzystać warzywa starte na tarce – np. marchew, cukinię czy buraka – które zagęszczą i zwiążą ciasto.
Warzywne przeciery świetnie sprawdzają się przy pieczeniu ciast, ciasteczek, babeczek, placków, ale również chleba, kotletów czy pasztetów.
Ziemniaczana, owsiana, sojowa, kukurydziana wymieszana z wodą tworzy gęstą, ciągnącą masę podobną do białka jajka. Jedno jajko to 1 łyżka mąki wymieszana z 3 łyżkami wody. Sprawdzi się w wypiekach, które powinny mieć puszystą, delikatną konsystencję takich jak naleśniki, biszkopt, ale także kotlety czy klopsy. To szybka, prosta i niezawodna metoda, gdy potrzebujemy szybko przygotować zamiennik.
Silken tofu czyli tofu jedwabiste jest idealne, aby związać i nawilżyć danie. Różni się od zwykłego tofu, tym że łatwiej się rozpada i jest bardziej miękkie. Jest delikatne w smaku i nadaje wilgotności. Doskonale pasuje zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Stanowi także doskonałe źródło białka. 1/3 rozgniecionej kostki tofu opowiada 1 jajku.
Nadaje potrawom jajeczny smak, już bardzo niewielka ilość sprawi, że nasze dania nabierają jajecznego aromatu. Bogata w siarczany, czemu zawdzięcza swój aromat, zmienia smak past, pasztetów i wielu innych potraw. Należy jednak uważać – jest bardzo intensywna. Szczególnie nadaje się do majonezów, pasztetów, zapiekanek czy tofucznicy – czyli jajecznicy z tofu.
Czyli woda po gotowaniu ciecierzycy lub po odsączeniu ciecierzycy w puszce. Podobnie jak jajka, spulchnia, skleja, łączy oraz zmienia się w emulsję. Ubija się tak dobrze jak białko jaja, dlatego stanowi świetny zamiennik do przygotowania domowego majonezu, można ją także wykorzystać do wykonania bezy, czy puszystych kremów.