Odrzucenie ze strony społeczeństwa i niezrozumienie, jakiego doświadczają pacjenci oraz ból ciała i duszy, to motyw przewodni wyjątkowego projektu zdjęciowego Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych oraz znanego fotografa Jacka Poremby, przygotowanego w ramach kampanii Zrozumieć AZS. Depresja, frustracja, izolacja, ból – każdego dnia towarzyszą pacjentom z atopowym zapaleniem skóry. Wystawa ma pomóc społeczeństwu i decydentom zrozumieć jak poważną chorobą jest AZS. Zdjęcia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie do 2. października.
Ciągły ból skóry, świąd, pękające jątrzące się rany. Frustracja spowodowana wciąż nawracającą chorobą. Strach przed nawiązywaniem nowych relacji, obawa przed odrzuceniem. Negatywne reakcje otoczenia i wykluczenie z życia społecznego. Stany lękowe i depresja. To codzienność atopika. Codzienność, którą Jacek Poremba tak trafnie przedstawił na swoich zdjęciach.
– Wziąłem udział w tym projekcie, żeby przybliżyć społeczeństwu, w jak trudnej sytuacji są w tej chwili osoby dotknięte tą chorobą. Pomyślałem, że wykorzystanie obdrapanych ścian do tych szczególnie ważnych portretów może symbolizować zarówno wygląd pacjenta z AZS w trakcie zaostrzenia, jak i wszystkie uczucia, które towarzyszą tej chorobie. Mam nadzieję, że ta kampania i nasza wystawa pozwolą zrozumieć społeczeństwu, jak trudne może być życie z tą chorobą – mówi Jacek Poremba, znany i ceniony fotograf.
– Chcemy zostać wreszcie zauważeni, usłyszani i zrozumiani przez społeczeństwo. Zdjęcia, na których są prawdziwi ludzie i prawdziwe emocje, połączone z mocny mi, trafiającymi treściami, to idealne narzędzie, by pokazać to, co do tej pory było bagatelizowane – podkreśla Hubert Godziątkowski – Atopowe zapalenie skóry odciska ogromne piętno na życiu pacjenta, wpływa na jego psychikę, relacje społeczne i wreszcie aktywność zawodową. Z powodu ograniczeń wywołanych przez chorobę pacjenci nie jednokrotnie tracą pracę, mają problemy ze znalezieniem nowej. Wpadają w problemy finansowe. Tracą sens życia. Ból całego ciała, który towarzyszy im każdego dnia, jest tak silny, że nie są w stanie normalnie funkcjonować. Ci ludzie wymagają opieki holistycznej i multidyscyplinarnej. Wiemy też, że istnieją nowoczesne skuteczne formy leczenia, leki biologiczne. Możliwość zastosowania tego rodzaju terapii wśród pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią AZS pomogłaby im normalnie funkcjonować, prowadzić zwyczajne życie bez ciągłego świądu, bólu – zaznacza Godziątkowski.
Sesja zdjęciowa zorganizowana została w starej, opuszczonej fabryce FSO w Warszawie. Tych, którzy jej efektów nie mogą obejrzeć na żywo w Warszawie zapraszamy na stronę www.zrozumiecazs.pl/wystawa Kulisy powstawania sesji zdjęciowej pacjentów z AZS można obejrzeć na kanale YouTube „Zrozumieć AZS”.
Jacek Poremba – rocznik 1966, to legendarna postać polskiej fotografii. Fotograf modowy, portrecista i pejzażysta. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1990 roku. Pracował dla największych polskich magazynów, takich jak: „Viva”, „Uroda”, „Pani”, „Gala”, „Cosmopolitan”, „Twój Styl” czy „Marie Claire”. Fotografował największe nazwiska świata kultury, sportu i polityki. Autor klasycznych już sesji okładkowych Kory, Katarzyny Nosowskiej, Edyty Bartosiewicz czy Kayah, które trwale zapisały się w społecznej świadomości. Laureat wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych. Artysta o niezwykłej wrażliwości. W ostatnich latach swoją twórczość skupia wokół portretu. Do najbardziej znanych należą fotografi Lecha Wałęsy, Agaty Buzek, Kuby Wojewódzkiego, Kory Jackowskiej, Artura Rojka, Marka Edelmana, Tomasza Stańki czy Dalajlamy.