Patronem serwisu jest PTCA

The Doors – otwieramy drzwi do nowej pracy!

Atopia 2/2017
Rozmowa z trenerami projektu aktywizacji zawodowej dla dorosłych atopików i łuszczyków
Monika Wyrzykowska, Agnieszka Bartczak

Monika Wyrzykowska: Dzień dobry Agnieszko. Piszę do Ciebie, ponieważ zbliża się czas rozpoczęcia działań w projekcie „THE DOORS – otwieramy drzwi do nowej pracy”. Od kilku dni myślę o nim intensywnie. O tym, kto odważy się zrobić z nami swój pierwszy krok do zmiany. Jestem bardzo ciekawa tego, kogo spotkamy na warsztatach. Zastanawiam się też nad tym, jak one potoczą się. Zajęcia będziemy prowadzić metodą dramową, a to oznacza, że w dużej mierze uczestnicy będą nam wskazywali kierunki działania. Naturalnie my będziemy dysponowali scenariuszami, które będą miały kilka wersji.

Agnieszka Bartczak: Moniko, cieszę się, że już niedługo ruszymy z naszym projektem który może być niezwykłą przygodą zarówno dla nas, jak i dla uczestników naszych warsztatów. Pytasz kogo spotkamy na warsztatach? Myślę, że udział w projekcie wezmą osoby zdecydowane i zdeterminowane do podjęcia zmian w swoim życiu – nie tylko zawodowym, ale również osobistym, społecznym czy emocjonalnym. Formuła tego wydarzenia da im możliwości poznania siebie oraz spojrzenia na siebie z innej perspektywy – niekoniecznie przez pryzmat choroby. Mam nadzieję, że metoda dramowowa pozwoli uczestnikom pogłębić wiedzę na temat ich zalet, mocnych stron, kompetencji oraz odkryć siebie na nowo.

MW: Myślę o naszej rozmowie pod koniec czerwca, którą przeprowadziłyśmy z trzema wspaniałymi kobietami. One przezwyciężyły chorobę. Podkreślają, że najtrudniej jest otworzyć drzwi do zmiany. Myślę, że możemy wyłonić „trzy kroki”, które były dla nich najbardziej istotne:

  • oswojenie choroby i akceptacja samej siebie, skupienie się na tym, co mogę uzyskać w życiu i dać innym,
  • potraktowanie swojego stanu zdrowia, jako czegoś, co daje nowy start, a co za tym idzie przewartościowanie podejścia do samej siebie i życia,
  • odkrycie, że tylko sama sobie mogę pomóc, że powinnam się troszczyć o siebie, że choroba to nie ja.

Mam nadzieję, że udział w projekcie pomoże uczestnikom dojść do podobnych wniosków, że ich wzmocni i pozwoli znaleźć nowe cele w życiu.

AB: Na mnie także rozmowa z dziewczynami zrobiła duże wrażenie. Kiedy słuchałam ich historii, widziałam kobiety, które odnalazły i doceniły siebie, oswoiły swoją chorobę i nauczyły się z nią żyć. Zrozumiały że choroba, choć stale obecna w ich życiu, nie musi ich definiować. Dostrzegły swoje mocne strony, zalety, umiejętności. Pokonały dotychczasowe bariery i trudności, kiedy dostrzegły, że choroba jest ich towarzyszem, ale nie określa ich samych. Nie mówi o tym, kim są lub kim mogą być. Chciałabym, aby osoby, które wezmą udział w naszym projekcie również miały szansę odnaleźć siebie.

MW: Oczywiście nie oczekuję, że my, albo możliwości jakie daje projekt dokonają cudów. Pro ces odnajdowania siebie jest długi i trudny dla każdego – tak chorego, jak i zdrowego. Boimy się naszych lęków, naszych emocji, złości, żalu. Każdy ma w duszy huragan, który trudno wypuszczać na zewnątrz. Dobrze jest robić to po trochu, ale to trwa. Dlatego chcę potraktować THE DOORS jako płaszczyznę do wypróbowania pierwszych kroków w drodze do zmiany.

AB: Zmiana nigdy nie jest łatwa, ponieważ wymaga wyjścia poza naszą strefę komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Często zmiana jest podróżą w nieznane, bo przecież nie możemy być pewni, że przyniesie oczekiwane przez nas efekty. Jednak tylko próbowanie i doświadczanie nowych rzeczy może dać nam odpowiedź na pytanie, czy to jest to czego chcę, czego potrzebuję, co daje mi szczęście. Nasz projekt ma dać uczestnikom możliwość otworzenia się na nowe doświadczenia, poprzez możliwość poznawania siebie w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu.

MW: W naszej czerwcowej rozmowie kilka razy padła informacja, że bez wsparcia najbliższych jest trudno rozpocząć pracę nad zmianą i trudno przetrwać okresy zaostrzeń choroby. Nie wszyscy możemy liczyć na naszych najbliższych. Zmiana siebie jest w naszych rękach, ale niestety zmiana innych osób, choć będziemy próbować na nią wpłynąć, nie zależy od nas. Pomyślałam, że wspólna praca w trakcie warsztatów wrześniowych i październikowych pozwoli na nawiązanie nowych znajomości. To oznacza dodatkowe wsparcie od osób, które rozumieją to, z czym się zmagają atopicy.

AB: Zgadza się! Dla osoby, która cierpi na chorobę przewlekłą, wsparcie ze strony bliskich jest niezmiernie ważne. Daje poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, pozytywnie wpływa na samoocenę chorego. Niestety nie zawsze możemy liczyć na takie wsparcie i wtedy rzeczywiście zmiana może być trudniejsza, ale nie jest niemożliwa. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej wspierające otoczenie nie umie zrozumieć emocji czy zachowań osoby chorej, ponieważ nie do końca rozumieją ją i jej sytuację. Wówczas wsparciem i podporą mogą być ci, którzy zostali dotknięci tą samą chorobą. Mogą się oni wymieniać nie tylko informacjami o sposobach i meto dach leczenia, ale również rozmawiać o emocjach, jakie im towarzyszą w związku z chorobą. Wymiana doświadczeń jest niezwykle ważna, ponieważ każdy z nas inaczej przeżywa swoją chorobę, inaczej sobie z nią radzi, dzięki czemu i my możemy spojrzeć na swoją sytuację z odmiennej perspektywy. Liczę, że nasze warsztaty i konsultacje indywidualne rzeczy pomogą uczestnikom dostrzec innych siebie. 

 

Monika Wyrzykowska

trener dramy,
instruktor arteterapii

 

 

 

Agnieszka Bartczak

psycholog,
specjalizacja:
psychodermatologia

 

 


 

Projekt aktywizacji zawodowej osób z AZS i łuszczycą

W pracy własnej i z grupą:

  • zmienisz postrzeganie siebie,
  • oderwiesz się od myślenia, że to choroba warunkuje twoje miejsce w społeczeństwie 0 nauczysz się dostrzegać i doceniać swoje umiejętności,
  • nauczysz się prezentować to kim naprawdę jesteś, a nie to na co wpływa choroba,
  • zdobędziesz wiarę w posiadanie wpływu na własne losy,
  • nauczysz się dbać o siebie, 0 poznasz jaki rodzaj pracy jest ciebie najlepszy.

 

Starujemy we wrześniu!

9 – 10/09 – Warsztaty „Siebie widzę” prowadzone m.in. metodą dramy przez Monikę Wyrzykowską i Agnieszkę Bartczak (Warszawa)

11/09 – 27/10 – konsultacje indywidualne z dermatologiem, psychologiem i doradcą zawodowym (Warszawa lub online)

28/10 – warsztaty z autoprezentacji z Elizą Gniado i Moniką Wyrzykowską (Trójmiasto)

29/10 (4 godz.) – warsztaty z wizażystkami marki AA (Trójmiasto)

29/10 (2 godz.) – podsumowanie projektu, warsztaty z Moniką i Agnieszką

30/10 – kurs własnoręcznego przygotowywania kosmetyków (Trójmiasto) ze specjalistami marki Oillan

 

KONTAKT: www.ptca.pl | thedoors@ptca.pl | tel. 602 613 003

Udział w projekcie jest BEZPŁATNY
Obowiązują zapisy i rozmowa kwalifikacyjna
Kliknij i wypełnij formularz zgłoszeniowy

Od sierpnia do grudnia 2017, 20 osób może bezpłatnie skorzystać z konsultacji psychologicznych on-line.

Komentarze

Dodaj komentarz