W pierwszej kolejności zastanów się nad prowadzeniem notatek dotyczących stanu Twojej skóry. Pamiętaj, że do dobrania właściwego leczenia, oprócz aktualnego stanu klinicznego, potrzebna jest także znajomość nasilenia choroby pomiędzy wizytami, a jedynym źródłem tej wiedzy dla lekarza prowadzące go jest sam pacjent.
Pomocna w tym celu może okazać się skala PRO-SCORAD, która bierze pod uwagę:
Co ważne, skala ta daje możliwość samodzielnej oceny nasilenia atopowego zapalenia skóry, a w dodatku jest dostępna także jako aplikacja na telefon. Lekarz z pewnością spyta się Ciebie, kiedy pojawiły się zmiany i czy wiążesz ich powstanie z konkretnym zewnętrznym czynnikiem, np. składnikiem diety, kosmetykiem, ubiorem lub warunkami pracy.
Oprócz notatek przygotuj także listę leków oraz bardzo popularnych dzisiaj suplementów diety. Niektórzy pacjenci nie pamiętają w ogóle nazw medykamentów, a jedynie ich kolor lub kształt tabletek. Inni wypowiadają nazwy, które dla lekarzy są istną łamigłówką. Koniecznie poinformuj także o swoich alergiach – na leki, metale i pokarmy.
Kolejnym ułatwieniem współpracy lekarz-pacjent jest przejrzysta dokumentacja medyczna. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, bądź tego świadomy i wiedz jak się nazywają. Nierzadko pacjenci pytani o choroby przewlekłe negują je, a gdy pada pytanie o brane leki wyciągają całą apteczkę. Warto również mieć z tyłu głowy na co chorują najbliżsi. Wiele chorób w większej lub mniejszej części ma podłoże genetyczne. Teczka z posegregowanymi chronologicznie wynikami badań oraz wypisami ze szpitali sprawi, że mniejsza część wizyty będzie poświęcona na szukanie konkretnej kartki, a więcej na szczerą rozmowę, która w proces leczenia wnosi najwięcej.
Przygotowanie do wizyty lekarskiej nie ogranicza się wyłącznie do strony mentalnej. Higiena jest wymaga na od obu stron. Wymagamy od lekarza by był schludny i dezynfekował ręce przed rozpoczęciem badania, dla tego nie zapomnijmy o własnym przygotowaniu. Bardzo często zachodzi konieczność użycia stetoskopu lub oceny mniej dostępnych miejsc. W związku z tym bądź gotowy na badanie całego ciała, nie tylko części obecnie objętej egzemą. Dodatkowo wybierz ubrania, które można łatwo zdjąć, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jeśli udajesz się na wizytę z dzieckiem, to nie zapomnij je nakarmić. Weź ulubioną zabawkę, coś do picia lub inną rzecz, która pozwoli je uspokoić. W miarę możliwości, szczególnie przy małych dzieciach, postaraj się o osobę towarzyszącą na wizycie. Będzie ona mogła zabrać dziecko po badaniu, co pozwoli Ci w pełni skoncentrować się na słuchaniu zaleceń i zadawaniu pytań. Zazwyczaj na obecność dodatkowej osoby w gabinecie lekarskim wymagane jest wcześniejsze podpisanie zgody.
Nie wstydź się i nie ukrywaj objawów, a pytania zadawaj wprost. Zapytaj jak stosować zlecone leki, jak często i o jakiej porze dnia? Jeśli maści jest kilka, to w jakiej kolejności je nakładać? Jak zmodyfikować leczenie gdy objawy ustąpią, a co zrobić gdy choroba się zaostrzy? Przy jakich objawach trzeba lek odstawić i szukać profesjonalnej pomocy? Jeśli cokolwiek z zaleceń jest niezrozumiałe, jest to najlepszy moment, żeby się tego do wiedzieć i to od kompetentnej osoby.
Ważne jest zrozumienie, że wizyty u lekarza nie są bezcelowym obowiązkiem. Mają zoptymalizować leczenie i polepszyć jakość naszego życia, jeśli nie przez całkowite wyleczenie, to tak jak w przypadku chorób atopowych, przez utrzymanie jak najdłuższej remisji.
Na wizycie należy spodziewać się pytań o zagadnienia podobnych do poniższych. Należy jednak pamiętać, że lekarza specjalistę nie każda część tego wywiadu będzie obowiązywać. Na przykład dermatolog raczej nie zapyta o układ oddechowy. Jeśli zatem pacjent ma dodatkowe dolegliwości, o które lekarz nie zapytał – warto o nich wspomnieć aby upewnić się, że lekarz ma jak najwięcej informacji do postawienia diagnozy i leczenia.
1. Główna dolegliwość/objawy:
Pytania ogólne:
2. Układ oddechowy i krążenia:
bóle, problemy z oddychaniem, duszności, kaszel, obrzęki kończyn i okolicy krzyżowej, zawroty głowy;
3. Układ pokarmowy:
bóle, nudności, wymioty, oddawanie stolca i jego właściwości (częstotliwość, zabarwienie, obecność krwi), WAŻNE dla atopików – należy wspomnieć lekarzowi o biegunkach lub częstych zatwardzeniach, po informować o częstości wypróżnień (np. raz dziennie/dwa dni/tygodniowo), w przypadku niemowląt także o ulewaniu, bólach brzucha, kolkach.
4. Układ moczowy:
bóle, oddawanie moczu oraz własności (ilość, zabarwienie, obecność krwi);
5. Narząd ruchu:
bóle i ruchomość stawów i mięśni;
6. Układ nerwowy:
zawroty głowy – omdlenia, nudności, zmęczenie.
7. Skóra (wywiad poszerzony):
8. Sprawy socjalne np. warunki mieszkaniowe.