Przypadł mi ogromny zaszczyt uczestniczenia w przedsięwzięciu, które nie ma precedensu w skali całego kraju. Powstało Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA), stowarzyszenie, które wyrosło w oparciu o bardzo liczne Grupy Wsparcia Rodziców Dzieci oraz Pacjentów dotkniętych chorobami atopowymi.
Rodzice oraz pacjenci, poszukując optymalnych rozwiązań w leczeniu, szukając wsparcia, dobrej rady, czasami zwykłych ludzkich słów otuchy, potrafili się zjednoczyć i powołać do życia organizm, który w ich imieniu, działając w sposób zorganizowany i jasno określony w Statucie, będzie na każdym kroku i w każdy możliwy sposób, działał na rzecz wszystkich rodzin atopowych w Polsce.
Znam osobiście założycieli PTCA i jestem głęboko przekonany, że swoją pasją, umiejętnością zjednywania sobie ludzi i wytrwałością, będą Was godnie reprezentować i przeskoczą niejeden atopowy mur. Zostałem przez Nich zaproszony do dialogu i z radością poparłem tę inicjatywę stworzenia PTCA. Po bardzo licznych rozmowach z rodzicami chorych dzieci oraz pacjentami, wspólnie uznaliśmy, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia i to na wielu płaszczyznach, w zakresie ogólnej poprawy komfortu i jakości życia rodzin atopowych w Polsce. Jako dermatolog i alergolog leczący pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, a także jako nauczyciel akademicki, zajmujący się kształceniem studentów medycyny i młodych lekarzy, ze szczególną radością przyjąłem fakt, że Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych jako jeden z głównych celów działania, tuż obok niesienia pomocy potrzebującym, dostrzega istotę i konieczność ścisłej współpracy pacjentów lub ich opiekunów z lekarzami, psychologami i doświadczonymi pielęgniarkami dermatologicznymi. Budowanie mostów tam, gdzie są potrzebne, przełamywanie barier i stereotypów to hasła, które są bliskie również młodym dermatologom w Polsce. Pierwszym krokiem wsparcia tego przedsięwzięcia jest objęcie przeze mnie funkcji Przewodniczącego Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. W myśl hasła „razem możemy więcej”, gorąco zachęcam do uczestnictwa w tym interesującym i bardzo praktycznym projekcie.
Przyłączajcie się, zostańcie Członkami PTCA i wspólnie poprawmy to, co jest do poprawy, we wszystkich aspektach związanych z leczeniem chorób atopowych w Polsce. Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy, chciałbym w imieniu swoim i Rady naukowej PTCA życzyć Państwu zdrowych, spokojnych świąt, pełnych nadziei, miłości i wzajemnego zrozumienia, pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych spotkań, w gronie najbliższych.
Profesor Roman Nowicki