Patronem serwisu jest PTCA

Kapuśniaczek

2023-01-25

#SOSATOPIA! #KAPUŚNIACZEK #GOTUJEMYRAZEM
KAPUŚNIACZEK OD hrabia_chce_jesc

Kiszone, a nie kwaszone te warzywa zawsze mnie zachwycają. Dziś one jeszcze mocniej podkreślają swoją wartość odżywczą i odpornościową.

Kapusta kiszona zawiera witaminę C, magnez, potas, żelazo i wapń. Z uwagi na obecność bakterii kwasu mlekowego, powstających w procesie fermentacji, jest produktem bardzo zdrowym, zalecanym w profilaktyce chorób układu pokarmowego i dla zachowania właściwej flory bakteryjnej jelit.

Jest również źródłem błonnika pokarmowego, co szczególnie przydatne jest dla osób odchudzających się lub cierpiących na zaparcia. Błonnik pozwala również obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co zapobiega rozwojowi miażdżycy i chorób serca. Kapusta kiszona ma również właściwości regulujące poziom glukozy we krwi, co jest przydatne w profilaktyce cukrzycy i wystąpienia zespołu metabolicznego. Ma też właściwości przeciwzapalne, korzystnie wpływa na organizm i pozwala łagodzić oraz zwalczać występujące już zmiany zapalne.

W kiszonej kapuście znajdują się również przeciwutleniacze, co zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów. Witamina C występująca w kiszonej kapuście zapobiega rozwojowi szkorbutu i jest pomocna w stanach przeziębienia oraz do utrzymania prawidłowego stanu jamy ustnej i dziąseł.

Kwas askorbinowy korzystnie wpływa też na stan skóry, wzmacniając produkcję kolagenu i zapewniając skórze jędrność. Obecna w kiszonej kapuście witamina A opóźnia natomiast procesy starzenia. Żelazo znajdujące się w kiszonej kapuście zapobiega pojawieniu się anemii.

Dziś to warzywo wrzuciłem do garnka i przygotowałem tradycyjną zupę kapuścianą ☺️

Składniki:

  • kiszona kapusta
  • ziemniaki
  • rosół wołowo-drobiowy
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • mielony kminek
  • sól
  • pieprz
  • cytryna
  • smalec

Ziemniaki podsmażamy na smalcu, dodajemy ziele angielskie, liść laurowy. Po 10 min. dodajemy kiszoną przesiekaną kapustę razem z kminkiem mielonym, smażymy około 6 min. Następnie zalewamy bulionem i gotujemy do miękkości doprawiając, solą, pieprzem i ewentualnie cytryną jeśli kapusta jest zbyt mało kwaśna. Buona appetito

Projekt #SOSATOPIA! powstał dzięki wsparciu:
Sanofi , Compass PR, hrabia_chce_jesc, Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, SkinHub – Koalicja na Rzecz Dermatoz Niezakaźnych i Alergii, Fundacja Alabaster, Fundacja Edukacji Społecznej, Narbutt – Lesiak Razem dla Dermatologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Komentarze

Dodaj komentarz