W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców zmaga się z tym samym problemem – jak złagodzić nieprzyjemne objawy skórne alergii, które niekorzystnie wpływają na komfort życia ich dzieci. Większość z nich ogranicza się do zewnętrznego leczenia problemów skórnych, towarzyszących atopowemu zapaleniu skóry (AZS) i alergii pokarmowej. Tymczasem, jak wykazały badania kliniczne, istotne może być także przyjmowanie odpowiednich probiotyków. Ważne jest, by działać także na przyczyny, a nie tylko na objawy alergii.
Pojawienie się u dziecka alergii wymaga od rodziców szybkiego działania w postaci odpowiedniej diagnozy oraz wprowadzenia zaleconego leczenia. Maluch, u którego występuje biegunka, wymioty i wysypka powinien jak najszybciej trafić do lekarza, który na podstawie objawów i wywiadu stawia prawidłową diagnozę. Często w efekcie okazuje się, że dziecko zmaga się właśnie z alergią, a jej leczenie powinno obejmować różne działania, ponieważ nie chodzi tylko o to, żeby zminimalizować jej skutki, ale także działać na przyczyny. Gdy układ odpornościowy dziecka reaguje nieprawidłowo należy przede wszystkim dowiedzieć się jaki alergen jest tego przyczyną. W przypadku niemowląt często winowajcą jest białko mleka krowiego.
Coraz większa sterylizacja życia sprzyja zmianom mikroflory zasiedlającej nasz przewód pokarmowy. Można więc powiedzieć, że alergia staje się jedną z chorób cywilizacyjnych. Niestety w dużej mierze dotyczy to dzieci i to właśnie one najsilniej odczuwają jej objawy.
Większość małych alergików zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. Na ich ciele pojawia się wysypka lub rumień. Skóra jest zaczerwieniona, szorstka i podrażniona. Uczucie swędzenia utrudnia normalne funkcjonowanie, a drapanie może skutkować powstawaniem ran, strupków i blizn, w których może dojść do stanu zapalnego i rozwoju Gronkowca Złocistego (Staphylococcus aureus). Do tego mogą dochodzić także bóle brzucha, biegunka i wymioty.
Starsze dzieci często, oprócz atopowego zapalenia skóry zmagają się również z infekcjami górnych dróg oddechowych, cierpią na nawracające spastyczne zapalenie oskrzeli, alergiczny nieżyt nosa i astmę. Jest to tzw. marsz alergiczny, czyli zjawisko, w którym uczulenie przybiera różne postacie i ewoluuję wraz z wiekiem dziecka. Dlatego tak ważne jest wczesne wdrożenie leczenia.
Nadzieja, że wraz z wiekiem objawy ustąpią samoistnie jest raczej złudna, a nie prawidłowe postępowanie może prowadzić do zaostrzenia się poza skórnych objawów choroby. Jest to proces przewlekły, jednak należy mieć świadomość, że czasem może również u dziecka wystąpić natychmiastowa i bardzo silna reakcja alergiczna, prowadząca nawet do wstrząsu anafilaktycznego, będącego stanem zagrożenia życia.
Gdy dowiadujemy się, że nasz maluch zmaga się z alergią i atopowym zapaleniem skóry powinniśmy podejść do sprawy kompleksowo. Przede wszystkim bardzo ważne jest zlokalizowanie alergenu – substancji, która wywołuje nieprzyjemne objawy. Polega to zazwyczaj na przeprowadzeniu testów alergicznych lub eliminacji poszczególnych produktów z diety lub pielęgnacji dziecka i obserwacji.
Niezależnie od tego trzeba także zadbać o skórę dziecka. Tutaj ogromną rolę odgrywają emolienty do codziennej pielęgnacji. Są to specjalne kosmetyki do mycia ciała, nawilżania skóry i ochrony jej przed czynnikami zewnętrznymi. Wybierając odpowiednie emolienty należy kierować się przede wszystkim ich składem oraz opinią lekarzy. Bardzo wielu lekarzy poleca serię emolientów Latopic, ponieważ działają one na 7 płaszczyznach m.in. nawilżając, pielęgnując, łagodząc świąd i podrażnienia, ale także zawierają w swoim składzie metabolity Lactobacillus sp., które działając przeciwdrobnoustrojowo pomagają ograniczać rozwój Gronkowca Złocistego (Staphylococcus aureus). To jednak nie wszystko, co można zrobić, by pomóc choremu dziecku.
Kierując się mikrobiotyczną teorią rozwoju alergii zbadano, jaki wpływ na alergię i atopowe zapalenie skóry mają bakterie probiotyczne. Badania wykazały, że skuteczne wspomaganie walki z alergią wykazują odpowiednio dobrane, wyizolowane z polskiej populacji szczepy bakterii kwasu mlekowego. Oznacza to, że wybierając odpowiedni preparat należy kierować się tym, aby zawarte w nim szczepy bakterii probiotycznych były odpowiednio dobrane do populacji, przebadane i dobrze oznaczone.
Dla polskich dzieci najskuteczniejsze będą więc polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego, a jedynym probiotykiem dostępnym na rynku, spełniającym te wymogi jest Latopic®. W jego składzie znajdziemy mieszaninę trzech polskich szczepów bakterii Lactobacillus casei ŁOCK 0919, Lacto bacillus rhamnosus ŁOCK 0908, Lactobacillus rhamnosus ŁOCK 0900.
Im wcześniej zostanie wdrożone podawanie probiotyków, tym lepiej. Preparat Latopic w kapsułkach można stosować już od 1 miesiąca życia.
Pomóż swojemu dziecku w złagodzeniu wszystkich tych nieprzyjemnych objawów wynikających z alergii, zarówno tych pokarmowych jak i skórnych. Szczególnie w wieku, kiedy maluch jeszcze nie wszystko rozumie i może bardzo źle znosić dotykające go dolegliwości, zarówno te pokarmowe, jak i te skórne – objawiające się w postaci swędzenia i atopowych zmian na skórze. Jedynie poprzez kompleksowe działanie, czyli odpowiednią pielęgnację skóry oraz działanie na przyczyny możemy skutecznie walczyć z objawami choroby i znacznie poprawić komfort życia dziecka.