Do połowy września zamkniemy projekt wyposażenia w salkę TV, czytelnię i kącik wypoczynku dla dzieci przebywających na oddziale alergologii w IGiCHP Rabka Zdrój. PTCA zakupiło wygodną dużą sofę, zestaw mebli, roletę okienną oraz uzbierało dzięki Waszemu wsparciu niezliczoną ilość książek, gier i płyt DVD z bajkami. W Rabce pojawimy się w okolicach połowy września i zamontujemy meble, ozdobimy ściany specjalnie zaprojektowanymi grafikami w stylu „Endo” oraz przekażemy w darowiźnie sprzęt medyczny pomiarowy (oxytopulsoksymetr oraz urządzenie do pomiaru nawodnienia warstwy naskórkowej).
Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA) wraz z Fundacją Alabaster, rozpoczęło działania na rzecz przystąpienia do konkursu EEA and Norway Grants Found, które ostatecznie mają doprowadzić do powołania Centrum leczenia AZS i atopii oraz przeprowadzenia w Polsce i kilku krajach partnerskich badań epidemiologicznych w zakresie występowania chorób atopowych. W lipcu, w Gdańsku, odbyło się pierwsze spotkanie robocze potencjalnych partnerów projektu ( PTCA, Fundacja Alabaster, Gdański Uniwersytet Medyczny, Łódzki Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Gdańsku), podczas którego dyskutowano poniższe kwestie:
Analiza możliwości przystąpienia do konkursu EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation, gdzie celem programu jest wymiana wiedzy, wymiana dobrych praktyk, zwiększenie kompetencji w ramach międzynarodowej współpracy pomiędzy krajami objętymi programem (koncentracja na wyzwaniach wspólnych dla całej Europy). Oszacowanie, czy i w jakim zakresie nasze potencjalne działania nakierowane na poprawę warunków życia osób z atopowym zapaleniem skóry oraz towarzyszącymi chorobami atopowymi wpisują się w warunki konkursu.
O postępach w realizacji projektu będziemy informować na bieżąco na łamach „Atopii”.
W październiku bieżącego roku dzięki Polskiemu Towarzystwu Chorób Atopowych oraz marce Eau Thermale Avène ukaże się „abc ATOPII” poradnik dla rodziców, szkół i przedszkoli sezon 2018/2019.
Jest to nieodpłatny materiał promujący wiedzę o chorobach atopowych oraz wspierający komunikację pomiędzy opiekunami dzieci atopowych i kadrą dydaktyczną w przedszkolu i szkole. Wydanie dostępne będzie nieodpłatnie dla pacjentów oraz opiekunów dzieci cierpiących na choroby atopowe, w wersji papierowej, w sieci aptek, szkołach, przedszkolach, gabinetach lekarskich oraz w wersji elektronicznej, na stronie www.ptca.pl.